ENTRY LISTS

See entry lists below for CA Offshore Race Week, and each individual event.

VIEW THE CREW LISTS

CA OFFSHORE RACE WEEK FULL SERIES ENTRY LIST

OWNER YACHT NAME YACHT TYPE YACHT CLUB   ORR RATING CLASS
John Gallagher
Chim Chim Gunboat 62 Mission Bay YC   1.2166 (ORCA) Multi

 
Joel Ronning
Catapult Santa Cruz 70 Transpacific YC   1.156 A
Zachery Anderson
Velvet Hammer Schock 40 Richmond YC   1.060 A
Dave MacEwen
Lucky Duck Santa Cruz 52 St Francis YC   1.034 A
Wayne Zittel
Cazan DK46 San Diego YC   1.021 A
John Shulze
Horizon Santa Cruz 50 Balboa YC   1.020 A
Bill Helvestine
Deception Santa Cruz 50 St Francis YC   1.014 A

 
Simon Phillips
Astra Farr 40 Santa Cruz YC   0.997 B
Thomas Furlong
Elusive Club Swan 42 San Francisco YC   0.978 B
James Goldberg
Junkyard Dog J/109 SSS   0.863 B
Rodney Pimentel
Azure Cal 40 Encinal YC   0.796 B

SPINNAKER CUP ENTRY LIST

OWNER + CREW YACHT NAME YACHT TYPE YACHT CLUB PHRF RATING ORR RATING CLASS
John Gallagher
Chim Chim Gunboat 62 Mission Bay YC -57 (ORCA) 1.2166 (ORCA) K

Bill & Lu Lee
Merlin Lee 68 Santa Cruz YC -87 | 392 D
Joel Ronning
Catapult Santa Cruz 70 Transpacific YC -84 | 417 D
Edward Marez
Buona Sera Santa Cruz 70 Santa Cruz YC -81 | 423 D
Wayne Zittel
Cazan DK46 San Diego YC -21 | 504 D
Zachery Anderson
Velvet Hammer Schock 40 Richmond YC -12 | 464 D
James Bradford
Bright Hour Farr 40 San Francisco YC 0 | 498 D
Simon Phillips
Astra Farr 40 Santa Cruz YC 0 | 502 D

Dave MacEwen
Lucky Duck Santa Cruz 52 St Francis YC -30 | 471 M
John Shulze
Horizon Santa Cruz 50 Balboa YC -15 | 475 M
Mark Dowdy
Hana Ho Santa Cruz 50 San Francisco YC -12 | 478 M
Michael Moradzadeh
Oaxaca Santa Cruz 50 CYCSF -12 | 480 M
Bill Helvestine
Deception Santa Cruz 50 St Francis YC -6 | 482 M

Thomas Furlong
Elusive Club Swan 42 San Francisco YC 12 | 513 E
August Louis
Ardea N/M 50 Monterey Peninsula YC 21 | 519 E
Jeff Pulford
BustinLoose Sydney 38 Monterey Peninsula YC 21 | 533 E
Daniel Thielman
Kuai Melges 32 Corinthian YC 27 | 475 E
Rufus Sjoberg
Rufless Melges 32 Richmond YC 30 | 481 E
Ray Paul
Blue Swan 53-2 San Francisco YC 30 | 530 E
Howard Turner
Symmetry J/111 Santa Cruz YC 36 | 534 E
Michael Johnson
Vera Cruz Beneteau First 40 Richmond YC 42 | 571 E
Ludovic Milin
Saetta J/120 SSS 48 | 540 E
Tracy Rogers
Hokulani J/120 SSS 48 | 538 E
Barry Lewis
Chance J/120 St Francis YC 48 | 541 E

Laurence Baskin
Bullet Express 37 SSS 72 | 581 F
James Goldberg
Junkyard Dog J/109 SSS 72 | 583 F
Robert Goosey
Javelin J/105 Santa Cruz YC 78 | 584 F
Chris Cartwright
Ventus J/88 SSS 81 | 561 F
Nicolas Thiebaud
Dare Dare Sun Fast 3200 SSS 81 | 598 F
Brian Turner
CruzSea Baby First 10R Santa Cruz YC 81 | 603 F
Kevin Mills
Dawn's Early Light J/36 Richmond YC 87 | 590 F
Dan McGraw
Tequila Mockingbird Express 27 Corinthian YC 126 | 603 F
John Kearney
Salty Hotel Express 27 Corinthian YC 129 | 611 F
Rebecca Hinden
Bombora Express 27 Encinal YC 129 | 611 F
Karl Robrock
Snafu Moore 24 Richmond YC 150 | 647 F

Nicholas Sands
Escapade Sabre 402 Sausalito YC 75 | 599 G
Joseph Pratt
Ada Helen Catalina 42 CPYC 96 | 588 G
Rodney Pimentel
Azure Cal 40 Encinal YC 114 | 623 G

COASTAL CUP ENTRY LIST

OWNER + CREW YACHT NAME YACHT TYPE YACHT CLUB PHRF RATING ORR RATING CLASS
John Gallagher
Chim Chim Gunboat 62 Mission Bay YC -57 (ORCA) 1.2166 (ORCA) F

Joel Ronning
Catapult Santa Cruz 70 Transpacific YC 417 A
Edward Marez
Buona Sera Santa Cruz 70 Santa Cruz YC 423 A
Zachery Anderson
Velvet Hammer Schock 40 Richmond YC 464 A
Wayne Zittel
Cazan DK46 San Diego YC 504 A
Simon Phillips
Astra Farr 40 Santa Cruz YC 502 A
Howard Turner
Symmetry J/111 Santa Cruz YC 534 A
Karl Robrock
Snafu Moore 24 Richmond YC 647 A

Dave MacEwen
Lucky Duck Santa Cruz 52 St Francis YC 471 C
John Shulze
Horizon Santa Cruz 50 Balboa YC 475 C
Michael Moradzadeh
Oaxaca Santa Cruz 50 CYCSF 480 C
Bill Helvestine
Deception Santa Cruz 50 St Francis YC 482 C

Thomas Furlong
Elusive Club Swan 42 San Francisco YC 513 D
Ray Paul
Blue Swan 53-2 San Francisco YC 530 D
Michael Johnson
Vera Cruz Beneteau First 40 Richmond YC 571 D
James Goldberg
Junkyard Dog J/109 SSS 583 D
Rodney Pimentel
Azure Cal 40 Encinal YC 623 D

SOCAL 300 ENTRY LIST

OWNER + CREW YACHT NAME YACHT TYPE YACHT CLUB   ORR RATING CLASS
HL Enloe
Mighty Merloe ORMA 60 Trimaran Silver Gate YC   1.8624 (ORCA) Multi
John Gallagher
Chim Chim Gunboat 62 Mission Bay YC   1.2166 (ORCA) Multi

 
Steve Meheen
Aszhou RP 63 San Diego YC   1.337 A
Frank Slootman
Invisible Hand Pac 52 Tahoe YC   1.248 A
Joel Ronning
Catapult Santa Cruz 70 Transpacific YC   1.156 A
James McDowell
Grand Illusion Santa Cruz 70 Waikiki YC   1.155 A
David Happ
Mr. Bill Andrews 70 SSA   1.154 A
Zachery Anderson
Velvet Hammer Schock 40 Richmond YC   1.060 A

 
Fritz Duda
Sin Duda! Santa Cruz 52 Chicago YC   1.035 B
Dave MacEwen
Lucky Duck Santa Cruz 52 St Francis YC   1.034 B
Skip Ely
Elyxir Santa Cruz 52 SDYC/SCYC/StFYC   B
John Shulze
Horizon Santa Cruz 50 Balboa YC   1.020 B
Bill Helvestine
Deception Santa Cruz 50 St Francis YC   1.014 B

 
Wayne Zittel
Cazan DK46 San Diego YC   1.021 C
Mark Surber
Derivative J/125 Coronado YC   1.013 C
Viggo Torbensen
Timeshaver J/125 Dana Point YC   1.013 C
Simon Phillips
Astra Farr 40 Santa Cruz YC   0.997 C
Thomas Furlong
Elusive Club Swan 42 San Francisco YC   0.978 C
Larry Andrews
Locomotive Summit 40 Southwestern YC   0.946 C
John Miller
Tropic Thunder Beneteau 47 Oceanside YC   0.901 C
Michael Sudo
Macondo Beneteau 47.7 MYC   C

 
James Goldberg
Junkyard Dog J/109 SSS   0.863 D
Matt Brooks
Dorade S&S Yawl St Francis YC   0.860 D
Charles Buckner
Cabernet Sky Beneteau 48 Dana Point YC   0.856 D
Steve Campo
Bazinga Hobie 33 San Diego YC   0.856 D
Wai Wan Mok
Sonrisa Beneteau First 36.7 --   0.839 D
Matt Humphreys
Alicante Sabre 386 Mark II California YC   0.821 D
Rodney Pimentel
Azure Cal 40 Encinal YC   0.796 D